Cornell Dubilier Knowles TDC475K020NSE-F
Part No.:
TDC475K020NSE-F
Datasheet:
TDC475K020NSE-F.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 20V RADIAL
Shipping
TDC475K020NSE-F Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.175" Dia (4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.350" (8.89mm)
Lead Spacing:
0.125" (3.18mm)