Cornell Dubilier Knowles TDC227K010WSG-F
Part No.:
TDC227K010WSG-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
TDC227K010WSG-F.pdf
Description:
CAP TANT 220UF 10% 10V RADIAL
Shipping
TDC227K010WSG-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TDC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.89mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.51mm)
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)