Cornell Dubilier Knowles TDC106K035NSF-F
Part No.:
TDC106K035NSF-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
TDC106K035NSF-F.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL
Shipping
TDC106K035NSF-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TDC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.250" Dia (6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Lead Spacing:
0.125" (3.18mm)