Cornell Dubilier Knowles TDC104K035NSE-F
Part No.:
TDC104K035NSE-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
TDC104K035NSE-F.pdf
Description:
CAP TANT 0.1UF 10% 35V RADIAL
Shipping
TDC104K035NSE-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TDC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.175" Dia (4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.350" (8.89mm)
Lead Spacing:
0.125" (3.18mm)