Infineon Technologies TDB6HK180N16RRB48BPSA2
Part No.:
TDB6HK180N16RRB48BPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
TDB6HK180N16RRB48BPSA2.pdf
Description:
LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-411
Shipping
TDB6HK180N16RRB48BPSA2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPACK™ 2
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
Number of SCRs, Diodes:
3 SCRs, 3 Diodes
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
220 mA
Operating Temperature:
175°C (TJ)