Infineon Technologies TD320N16SOFTIMHPSA1
Part No.:
TD320N16SOFTIMHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
TD320N16SOFTIMHPSA1.pdf
Description:
LT-BOND MODULE
Shipping
TD320N16SOFTIMHPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
320 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
9500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Operating Temperature:
130°C (TJ)