Infineon Technologies TD240N18SOFHPSA1
Part No.:
TD240N18SOFHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
TD240N18SOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1.8KV 275A MODULE
Shipping
TD240N18SOFHPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
240 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
275 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
145 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
130°C (TC)