Infineon Technologies TD140N22KOFTIMHPSA2
Part No.:
TD140N22KOFTIMHPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
TD140N22KOFTIMHPSA2.pdf
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Shipping
TD140N22KOFTIMHPSA2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
159 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
250 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)