KYOCERA AVX TCTP1A336M8R
Part No.:
TCTP1A336M8R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TCTP1A336M8R.pdf
Description:
CAP TANT 33UF 20% 10V 0805
Shipping
TCTP1A336M8R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TCT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)