KYOCERA AVX TCTOM1A475M8R
Part No.:
TCTOM1A475M8R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
TCTOM1A475M8R.pdf
Description:
CAP TANT POLY 4.7UF 10V 0603
Shipping
TCTOM1A475M8R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TCTO
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
500mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)