KYOCERA AVX TCNT157M006R0200E
Part No.:
TCNT157M006R0200E
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TCNT157M006R0200E.pdf
Description:
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
Shipping
TCNT157M006R0200E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TCN
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
200mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)