KYOCERA AVX TCN4227M020R0100E
Part No.:
TCN4227M020R0100E
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
2924 (7361 Metric)
Datasheet:
TCN4227M020R0100E.pdf
Description:
CAP TANT POLY 220UF 20V 2924
Shipping
TCN4227M020R0100E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TCN J-CAP
Package/Case:
2924 (7361 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)