Pepperl+Fuchs, Inc. TC-LCDC-8A-24VDC
Part No.:
TC-LCDC-8A-24VDC
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Counters, Hour Meters
Package:
Datasheet:
TC-LCDC-8A-24VDC.pdf
Description:
COUNTERS
Shipping
TC-LCDC-8A-24VDC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Tachometer
Operating Mode:
Up
Count Rate:
10kHz, 250kHz
Time Format:
Number of Characters Per Row:
8
Display Type:
LCD - Tri Color Characters
Display Characters - Height:
0.512" (13.00mm)
Input Type:
Voltage
Output Type:
Relay
Voltage - Supply:
24VDC
Reset:
Non-Resettable
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 91.00mm x 43.00mm