KYOCERA AVX TCJD475M063R0120
Part No.:
TCJD475M063R0120
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJD475M063R0120.pdf
Description:
CAP TANT POLY 4.7UF 63V 2917
Shipping
TCJD475M063R0120 Specifications
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
120mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)