KYOCERA AVX TCJC336M010R0100E
Part No.:
TCJC336M010R0100E
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TCJC336M010R0100E.pdf
Description:
CAP TANT POLY 33UF 10V 2312
Shipping
TCJC336M010R0100E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TCJ
Package/Case:
2312 (6032 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)