KYOCERA AVX TCJB474M063R0400E
Part No.:
TCJB474M063R0400E
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
1210 (3528 Metric)
Datasheet:
TCJB474M063R0400E.pdf
Description:
CAP TANT POLY 0.47UF 63V 1210
Shipping
TCJB474M063R0400E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TCJ
Package/Case:
1210 (3528 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
400mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)