KYOCERA AVX TCH9227M016W0040U
Part No.:
TCH9227M016W0040U
Datasheet:
TCH9227M016W0040U.pdf
Description:
CAP TANT POLY 220UF 16V SMD
Shipping
TCH9227M016W0040U Specifications
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.433" W (12.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.234" (5.95mm)