Littelfuse Inc. TCF250-145T-B-0.5
Part No.:
TCF250-145T-B-0.5
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
TCF250-145T-B-0.5.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 145MA SMD
Shipping
TCF250-145T-B-0.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
PolySwitch®, TCF250
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
145 mA
Current - Trip (It):
290 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
14 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.217" L x 0.217" W (5.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.091" (2.30mm)