KYOCERA AVX TCF20B60
Part No.:
TCF20B60
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
TCF20B60.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 20A TO263
Shipping
TCF20B60 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (D2PAK)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C