Essentra Components TCEHCBS-12-01
Part No.:
TCEHCBS-12-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
TCEHCBS-12-01.pdf
Description:
BRD SPT CRNR/EDGE HOLD SCREW MNT
Shipping
TCEHCBS-12-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
Richco, TCEHCBS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Corner, Edge Holding
Mounting Type:
Screw Mount
Between Board Height:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
Support Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter:
0.120" (3.05mm)