Seltech TC058S043YN16
Part No.:
TC058S043YN16
Manufacturer:
Seltech
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
TC058S043YN16.pdf
Description:
SPEAKER 16OHM 10MW 101DB
Shipping
TC058S043YN16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Seltech
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Type:
Receiver
Frequency Range:
20 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant:
Impedance:
16 Ohms
Efficiency - dBA:
101.00
Efficiency - Testing:
Efficiency - Type:
Sensitivity
Power - Rated:
10 mW
Power - Max:
20 mW
Port Location:
Shape:
Round
Material - Cone:
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Size / Dimension:
0.228" Dia (5.80mm)