Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP03P3-350-08BE
Part No.:
TBP03P3-350-08BE
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
TBP03P3-350-08BE.pdf
Description:
2~24 POLES, PLUGGABLE, VERTICAL,
Shipping
TBP03P3-350-08BE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TBP03P3-350
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
8
Positions Per Level:
8
Number of Levels:
1
Pitch:
0.138" (3.50mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
7A
Voltage - IEC:
250 V
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.5-1.5mm²
Color:
Blue
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C