Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP02R2W-381-06BE
Part No.:
TBP02R2W-381-06BE
Datasheet:
TBP02R2W-381-06BE.pdf
Description:
TERMINAL BLOCK, PLUGGABLE, W SCR
Shipping
TBP02R2W-381-06BE Specifications
Series:
TBP02R2W-381
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
6
Positions Per Level:
6
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
7A
Voltage - IEC:
250 V
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C