Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP02R1-381-08BE
Part No.:
TBP02R1-381-08BE
Datasheet:
TBP02R1-381-08BE.pdf
Description:
TERMINAL BLOCK, PLUGGABLE, 3.81,
Shipping
TBP02R1-381-08BE Specifications
Series:
TBP02R1-381
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
8
Positions Per Level:
8
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
7A
Voltage - IEC:
250 V
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C