Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP02P1-381-08BE
Part No.:
TBP02P1-381-08BE
Datasheet:
TBP02P1-381-08BE.pdf
Description:
TERMINAL BLOCK, PLUGGABLE, 3.81,
Shipping
TBP02P1-381-08BE Specifications
Series:
TBP02P1-381
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
8
Positions Per Level:
8
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
7A
Voltage - IEC:
250 V
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
1.5mm²
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C