Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP02P1-381-06BE
Part No.:
TBP02P1-381-06BE
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
TBP02P1-381-06BE.pdf
Description:
TERMINAL BLOCK, PLUGGABLE, 3.81,
Shipping
TBP02P1-381-06BE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TBP02P1-381
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
6
Positions Per Level:
6
Number of Levels:
1
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
7A
Voltage - IEC:
250 V
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
1.5mm²
Color:
Blue
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C