Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP01R1-508-02BE
Part No.:
TBP01R1-508-02BE
Datasheet:
TBP01R1-508-02BE.pdf
Shipping
TBP01R1-508-02BE Specifications
Series:
TBP01R1-508
Packaging:
Bag
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
2
Positions Per Level:
2
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
20A
Voltage - IEC:
320 V
Current - UL:
16 A
Voltage - UL:
300 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C