Major League Electronics TBB-06-375-12-BK-LF
Part No.:
TBB-06-375-12-BK-LF
Manufacturer:
Major League Electronics
Category:
Barrier Blocks
Package:
Datasheet:
TBB-06-375-12-BK-LF.pdf
Description:
Terminal Blocks
Shipping
TBB-06-375-12-BK-LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Major League Electronics
Series:
TBB-06-375
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Terminal Block Type:
Barrier Block
Number of Circuits:
12
Number of Wire Entries:
12
Pitch:
0.375" (9.53mm)
Number of Rows:
1
Current Rating (Amps):
25A
Voltage Rating:
300V