SL POWER / Advanced Energy TB65S36K
Part No.:
TB65S36K
Datasheet:
TB65S36K.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 65W
Shipping
TB65S36K Specifications
Series:
TB65 (65W)
Packaging:
Bulk
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
36V
Current - Output 1:
1.8 A
Power (Watts):
65W
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:
3.50" L x 2.00" W x 1.30" H (88.9mm x 50.8mm x 33.0mm)