SL POWER / Advanced Energy TB65S15K
Part No.:
TB65S15K
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
TB65S15K.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 65W
Shipping
TB65S15K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
TB65 (65W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
65W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.50" L x 2.00" W x 1.30" H (88.9mm x 50.8mm x 33.1mm)