TE Connectivity Raychem Cable Protection TAT-125-1/8-9-SP
Part No.:
TAT-125-1/8-9-SP
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
TAT-125-1/8-9-SP.pdf
Description:
HEATSHRINK 1/8" WHITE
Shipping
TAT-125-1/8-9-SP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TAT-125
Packaging:
Spool
Product Status:
Obsolete
Type:
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:
2 to 1
Length:
Inner Diameter - Supplied:
0.125" (3.18mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.062" (1.57mm)
Recovered Wall Thickness:
0.027" (0.69mm)
Material:
Polyolefin (PO)
Features:
Adhesive Lined, Cut-Through Resistant, Flame Retardant
Color:
White
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
95°C
Storage/Refrigeration Temperature:
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)