Cornell Dubilier Knowles TAS685K035P1C-F
Part No.:
TAS685K035P1C-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
TAS685K035P1C-F.pdf
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL
Shipping
TAS685K035P1C-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TAS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)