Cornell Dubilier Knowles TAS225K020P1A-F
Part No.:
TAS225K020P1A-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
TAS225K020P1A-F.pdf
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL
Shipping
TAS225K020P1A-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TAS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)