KYOCERA AVX TARW156M025
Part No.:
TARW156M025
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
TARW156M025.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 20% 25V AXIAL
Shipping
TARW156M025 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.169" Dia x 0.409" L (4.30mm x 10.40mm)