KYOCERA AVX TARS475K035
Part No.:
TARS475K035
Datasheet:
TARS475K035.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 35V AXIAL
Shipping
TARS475K035 Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.169" Dia x 0.339" L (4.30mm x 8.60mm)