KYOCERA AVX TARS106K015
Part No.:
TARS106K015
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
TARS106K015.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 15V AXIAL
Shipping
TARS106K015 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.169" Dia x 0.339" L (4.30mm x 8.60mm)