KYOCERA AVX TARR475K020
Part No.:
TARR475K020
Datasheet:
TARR475K020.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 20V AXIAL
Shipping
TARR475K020 Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.291" L (2.50mm x 7.40mm)