KYOCERA AVX TARR334M050
Part No.:
TARR334M050
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
TARR334M050.pdf
Description:
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL
Shipping
TARR334M050 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
15Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.291" L (2.50mm x 7.40mm)