KYOCERA AVX TARQ224K035
Part No.:
TARQ224K035
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
TARQ224K035.pdf
Description:
CAP TANT 0.22UF 10% 35V AXIAL
Shipping
TARQ224K035 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
17Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)