Ohmite TAP800J500E
Part No.:
TAP800J500E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Box
Datasheet:
TAP800J500E.pdf
Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 800W
Shipping
TAP800J500E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TAP800
Package/Case:
Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
500 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
800W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Coating, Housing Type:
Epoxy Coated
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max):
1.280" (32.50mm)