Ohmite TAP600K7R5E
Part No.:
TAP600K7R5E
Datasheet:
TAP600K7R5E.pdf
Description:
RES CHAS MNT 7.5 OHM 10% 600W
Shipping
TAP600K7R5E Specifications
Product Status:
Active
Resistance:
7.5 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
600W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max):
1.280" (32.50mm)