Ohmite TAP600K500
Part No.:
TAP600K500
Datasheet:
TAP600K500.pdf
Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 600W
Shipping
TAP600K500 Specifications
Product Status:
Obsolete
Resistance:
500 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
600W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max):
1.280" (32.50mm)