Ohmite TAP600J40RE
Part No.:
TAP600J40RE
Datasheet:
TAP600J40RE.pdf
Description:
HEAT SINKABLE PLANAR RESISTOR
Shipping
TAP600J40RE Specifications
Product Status:
Active
Resistance:
40 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
600W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max):
1.280" (32.50mm)