KYOCERA AVX TAP476K006CCS
Part No.:
TAP476K006CCS
Datasheet:
TAP476K006CCS.pdf
Description:
CAP TANT 47UF 10% 6.3V RADIAL
Shipping
TAP476K006CCS Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)