KYOCERA AVX TAP475K050SCS
Part No.:
TAP475K050SCS
Datasheet:
TAP475K050SCS.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 50V RADIAL
Shipping
TAP475K050SCS Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)