KYOCERA AVX TAP334K035CCS
Part No.:
TAP334K035CCS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
TAP334K035CCS.pdf
Description:
CAP TANT 0.33UF 10% 35V RADIAL
Shipping
TAP334K035CCS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
15Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)