KYOCERA AVX TAP226M016SRW
Part No.:
TAP226M016SRW
Datasheet:
TAP226M016SRW.pdf
Description:
CAP TANT 22UF 20% 16V RADIAL
Shipping
TAP226M016SRW Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)