KYOCERA AVX TAP224K035SRW
Part No.:
TAP224K035SRW
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
TAP224K035SRW.pdf
Description:
CAP TANT 0.22UF 10% 35V RADIAL
Shipping
TAP224K035SRW Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
17Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)