Ohmite TAP2000K75RE
Part No.:
TAP2000K75RE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Box
Datasheet:
TAP2000K75RE.pdf
Description:
2000 WATT HEAT SINKABLE PLANAR R
Shipping
TAP2000K75RE Specifications
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TAP2000
Package/Case:
Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
75 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
2000W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Features:
Non-Inductive
Coating, Housing Type:
Epoxy Coated
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
Height - Seated (Max):
1.280" (32.50mm)