KYOCERA AVX TAP156K025SCS
Part No.:
TAP156K025SCS
Datasheet:
TAP156K025SCS.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 10% 25V RADIAL
Shipping
TAP156K025SCS Specifications
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)